Editörden

Radyoda dinleyip televizyonda izlediğimiz reklamların müzikleri her ne kadar reklam görseline kıyasla ikinci planda kalsa da, jinglelar melodisiyle ve akılda kalıcılığıyla biz reklam müziği severler için çok büyük bir öneme sahip. Aklımıza takılan o güzel melodileri bazen günlerce internette aramamıza karşın bir sonuca ulaşamıyoruz. Çoğu zaman reklamın beğendiğimiz “o müziği”nin reklama özel olarak yapılmış bir jingle olduğunu öğreniyoruz.
İşte o beğendiğimiz melodileri kulaklarımıza ulaştıran firmalardan bir tanesi de Jinglestop. Jinglestop 2005 yılından beri sayısız firma için ürettiği reklam müzikleri, jenerik müzikleri ve jinglelarla sektöre hizmet veriyor.

Biz de Reklammuzik.com ekibi olarak o izini sürdüğümüz jingleların yapım hikayesini öğrenmek üzere Jinglestop’la görüştük.

Reklammuzik.com: Bir reklam müziğinin nasıl yapıldığına geçmeden önce ilk olarak sizin bir reklam müziğini nasıl tanımladığınızı öğrenmek isteriz.
Jinglestop: Ben reklam müziği yerine terminolojik olarak daha geniş bir alanı kapsayan “Jingle” tanımını kullanmayı daha doğru buluyorum açıkçası, çünkü jingle sadece bir reklamın müziğini tanımlamak için değil aynı zamanda reklamı yapacak olan bir organın reklamını yapmak maksadıyla da kullanılabilir. İnsanlar etraflarını duyu organlarını kullanarak algılarlar. Dolayısıyla siz ürününüzü ya da markanızı ancak duyu organları vasıtasıyla anlatabilirsiniz. Bence bir markanın hedef kitleye ifade edilmesinde kullanılan en kalıcı yöntem müziktir. Şöyle bir geçmişe gidip aklımızda kalan reklamları düşündüğümüzde reklamın sloganından, imajından, renklerinden çok melodisinin aklımızda kaldığını kolayca fark edebiliriz. Üstelik müzik; dil, din, ırk, dünya görüşü gözetmeksizin tüm dünyayı tek çatı altında toplayabilmiş yegane iletişim aracıdır. Bu yönüyle değerlendirildiğinde ben jingleları ürünümüzün ya da markamızın işitsel kimlik kartı olarak tanımlıyorum.

Reklammuzik.com: Bir Jingle’ın yapım aşaması öncesini anlatır mısınız?
Jinglestop: Müziği yapılacak olan ürünle ilgili tüm bilgileri öncelikle alıyoruz. Bu bilgilerden öne çıkarılması istenenin, kısaca reklamın amacının ne olduğunu açıkça öğrenip hedef kitleye uygun bir müzik tarzı belirliyoruz. Müziği üretmeden nasıl bir müzik yapacağımıza dair %100 bir şey söylemek aslında mümkün değil. Çünkü jingle yapılmadan önce üzerine konuştuğumuz şey tamamen bir hayal ürünü oluyor aslında. Soyut bir şeyi de karşınızdaki kişiye ifade etmek son derece zor olabiliyor. Yani henüz üretmediğiniz bir fikri metalaştırarak, karşınızdakinin ona neden ihtiyacı olduğunu anlatmaya çalışıyorsunuz. O sebeple bu iş büyük bir özgüven ve ifade yeteneği istiyor. İnanın bir müzisyen için müzik bestelemek son derece kolay bir şey. Zor olan iyi bir müzik bestelemek. Hangi müziğin iyi olduğunu ise müziği yaptığınız kişinin beğenisi ve memnuniyeti belirliyor.

Reklammuzik.com: Siz bir Jingle’ı nasıl yapıyorsunuz? Örneğin önce müziği yapıp sonra sözleri mi yazıyorsunuz, nasıl bir ekiple çalışıyorsunuz?
Jinglestop: Sözler genellikle briefin geldiği ajanstan geliyor. Ya da müzikte kullanılacak sözlere dair anahtar kelimeler gönderiliyor. Ben önce çalışmanın ana temasını oluşturacak melodiyi yazıyorum. Bu melodinin sözlerle ifade edilecek slogana uyumuna dikkat ederek kompozisyonu kurguluyorum. Yanlız bu söylediklerim bu iş sadece bu metotla yapılır demek değil, farklı müzisyenler farklı yöntemler de kullanabiliyor. Benim için sonuca giden en kısa yol budur. Çalışmanın, onu dinleyecek kişi açısından bir bütünlük arz ettiğini düşündüğüm anda onay almak üzere ilk sunumunu yapıyorum. Bu aşamadan sonra eğer yapılması istenen değişiklikler varsa revizelerini gerçekleştirip çalışmayı teslim ediyorum. Digital müzikten kopmak ne kadar mümkün olmasa da genellikle canlı enstrümanlar kullanmayı tercih ediyorum, canlı enstrümanla kullanamadığımda natürel olana en yakın sesleri tercih ediyorum. Böyle olunca ortaya çıkan sonuç beni daha çok mutlu ediyor. Müşterinizi memnun etmenize ek olarak egonuzu da tatmin etmiş oluyorsunuz.
İnsanlar dışarıdan baktıklarında bu işi yapanların kurumsal bir yapı altında çalışmalarını yürüttüklerini düşünebilirler. Fakat işin içine girdiğinizde böyle olmadığını görürsünüz. Çünkü karşınızdakinin nasıl bir müzik istediğini mimiklerine kadar izleyerek anlamak zorundasınız. Bunu üçüncü bir kişi size anlatamaz. Müziği bu bilgi ve değerlendirmelere uygun olarak bestelemeli, duyguya uygun çalmalı, kaydetmeli, editlemeli, doğru duyum için mikslemeli ve yayına hazır hale getirmelisiniz. Tüm bu safhalar başarılı bir sonuç için tek elden geçmeli haliyle tüm bu alanlara iyi bölünmeyi, organize olmayı ve çokça çalışmayı zevk alarak başarmalısınız. Bu yönleriyle jingle yapan firmalar çok kalabalık ekiplerden oluşmuyorlar. Bizen en büyük desteği ve katkıyı müzisyen arkadaşlarımız sağlıyor.

Reklammuzik.com: Son derece açık bir şekilde anlattığınız için teşekkür ederim, eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Jinglestop: Bizimle ilgili daha ayrıntılı bilgileri web sitemizden öğrenip yayınlanmış çalışmalarımızı dinleyebilirsiniz. Bunun için adresimiz www.jinglestop.com. İlginize teşekkür ederim.


Giriş yapın

Kategoriler

Sponsor
    Jingle Stop | Jingle, Reklam Müzikleri, Kurumsal Müzik Yapım Hizmetleri

Baglantilar

Reklam arsivi

Kılavuz